Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »

Adobe XD – Experience Design

Prototyper för skärmlayouter

Under hela kursen har du tillgång till support och vägledning.

 Adobe xd kurs

TILLBAKA TILL ALLA KURSER »

Wireframing, design, prototyp, presentation och dela fantastiska upplevelser för webb, mobil, surfplatta – allt i en app. Adobe XD är gjord för designers, kreativa team och organisationer som behöver utforma i skala. Det är allt du behöver för att arbeta mer effektivt, samarbeta enkelt och skapa och hantera ditt designsystem.

XD förenar design och prototyper till samma gränssnitt med snabba, intuitiva verktyg. Du får tillgång till alla dina tillgångar på ett ställe, eliminera tråkiga manuella uppgifter och skapa upplevelser som anpassar sig till alla storlekar.

 

Kursinnehåll

 • Gränssnittet
 • Skapa nya dokument och spara
 • UI-kits
 • Lager
 • Färger och toningar

 • Vektorformer
 • Ritstiftet
 • Textverktyget
 • Masker
 • Pathfinder

 • Kopiera utseende och repetera objekt
 • Symboler
 • CC-biblioteket
 • Responsiv layout
 • XD plugins

Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »