Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »

InDesign – interaktiva pdf:er

Mer liv till dina pdf:er för skärmvisning

Under hela kursen har du tillgång till support och vägledning.

indesign grund kurs

TILLBAKA TILL ALLA KURSER »

Idag används våra dokument till så mycket mer än enbart för tryck. Man publicerar tidningar på läsplattor och på andra digitala enheter och med de interaktiva funktionerna i InDesign kan man förhöja nyttan av pdf:er på webbplatsen. Det är också smidigt att bygga presentationer direkt i InDesign istället för att använda Powerpoint. Tyvärr kräver en del interaktiva funktioner att man använder Flash så i den här kursen begränsar vi oss till vad man kan visa i interaktiva pdf:er (undantaget film och ljud).

Kursinnehåll

 • Interaktiv arbetsyta
 • Spara en interaktiv pdf
 • Hyperlänkar
 • Sidlänkar och ankarlänkar

 • Bokmärken
 • Knappar
 • Formulär
 • Tabbordning

 • Film och ljud
 • Bildvisning
 • Övergångar
 • PDF-inställningar

Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »