Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »

WordPress med tillägget Jetpack by WordPress.com

Massor med funktioner till webbplatsen i ett tillägg

Under hela kursen har du tillgång till support och vägledning.

WordPress grundkurs

TILLBAKA TILL ALLA KURSER »

Tlllägget Jetpack by WordPress.com ge kan kanske ge en webbplats alla de funktioner man behöver. Jetpack har allt från webbplatsstatistik, säkerhetsfunktioner till visningsalternativ och kanske är det ett av få tillägg webbplatsen behöver.

Jetpack fungerar genom att ansluta dig till ett konto på WordPress.com, vilket ger tillgång till funktioner som tidigare enbart var tillgängliga för WordPress.com-användare. Jetpack innehåller en stor mängd olika moduler som lägger till olika funktioner på webbplatsen. Du kan välja att bara aktivera de moduler du faktiskt kommer att använda. Vissa moduler aktiveras som standard., men man kan navigera till Jetpacks inställningar efter att ha installerat och aktiverat tillägget för att avgöra om du vill ha standardfunktionerna aktiverade eller inte.

Kursinnehåll

 • Processfärger (CMYK) och dekorfärger (Pantone)
 • Gränssnitt och inställningar
 • Verktyg och paneler
 • Arbete med text, textkoppling och spaltindelning
 • Spärra, knip, kerning/kägel och anfanger

 • Skapa och spara egna färger
 • Arbeta med bilder
 • Figursättning
 • Justera objekt och använda stödlinjer
 • Hörneffekter och andra effekter

 • Formatmallar för text
 • Flersidiga dokument
 • Sidnumrering
 • Sidmallar
 • Spara tryckfärdiga PDF filer

Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »