Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »

WordPress – Sökmotoroptimering med Yoast SEO

Optimera innehållet på webbplatsen

Under hela kursen har du tillgång till support och vägledning.

WordPress grundkurs

TILLBAKA TILL ALLA KURSER »

Att sökmotoroptimera webbplatsen är en nyckelfaktor för att få besökarantalet att växa genom att man hamnar i sökmotorernas generiska resultatsidor. Det finns säkert ett hundratal tillägg till WordPress som sökmotoroptimerar webbplatsen, men inget tillägg är så omfattande och populärt som Yoast SEO. Det är en heltäckande lösning som optimerar nästan alla delar av webbplatsen. På den här korta kursen går vi igenom allt du behöver veta om alla funktioner i Yoast SEO.

Kursinnehåll

  • Konfigurationguide
  • Koppla mot sociala medier
  • Sökutseende

  • Importera och exportera inställningar
  • Läsbarhet

  • Innehållsoptimering
  • Visning vid länkning till sociala medier

Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »