Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »

WordPress – webbutik med WooCommerce – kurs på distans

WooCommerce – det ledande verktyget för webbshoppar

Under hela kursen har du tillgång till support och vägledning.

WordPress WooCommerce kurs

TILLBAKA TILL ALLA KURSER »

Med WordPress bygger du databasdrivna hemsidor & bloggar utan att kunna vare sig HTML eller PHP programmering.

I den här kursen får du lära dig att bygga en webbutik med WooCommerce som är det populäraste och mest betrodda e-handelslösningen för WordPress. WooCommerce tillhandahåller avancerad butiksförsäljning för fysiska och digitala produkter. Du får lära dig ställa in moms, frakt, lägga in produkter, hantera sålda varor och anpassa layouten samt betalningshanterin

Under kursen lär vi oss installera WordPress på en webbserver och efter det installerar vi en fullt fungerande webbutik och gör en rad inställningar och anpassningar. Efter kursen har du grunden till en fullt fungerande webbutik som du kan fortsätta bygga vidare på och marknadsföra.

Kursinnehåll

 • Vad är WooCommerce?
 • Installera WooCommerce?
 • Konfigurera din butik
 • Olika betalningslösningar

 • Konfigurera betalningsalternativ
 • Använda inbyggda fraktmetoder
 • Lägga in produkter
 • Övervaka recensioner

 • Konfigurera förstasidan
 • Ta emot och hantera order
 • Sökordsoptimering
 • Marknadsför din butik med nyhetsbrev

Vill du gå kursen behöver du vara medlem

BLI MEDLEM HÄR »